Godziny otwarcia biblioteki i czytelni:

Wtorek - 8.00 - 12.30

Środa - 9.00 - 10.30, 12.25 - 13.25

Czwartek - 8.00 - 8.30, 10.00 - 13.30

Piątek - 9.00 - 9.30, 10.30 - 11.30, 12.25 - 13.25

O bibliotece

Biblioteka szkolna powstała wraz z utworzeniem Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ryglicach. Składa się z dwóch pomieszczeń:  wypożyczalni i czytelni. W czytelni ułożone są  stoliki z  15 miejscami  dla czytelników. Mieszczą się w niej także regały, na których znajdują się czasopisma. Tutaj uczniowie w ciszy i spokoju mogą odrobić pracę domową i przygotować się do lekcji, korzystając z całego księgozbioru. Od jakiegoś czasu biblioteka jest też Internetowym Centrum Informacji Multimedialnych z 3 stanowiskami komputerowymi i stałym łączem internetowym.

Księgozbiór biblioteki liczy ok. 2570 woluminów w skład których wchodzą słowniki, encyklopedie, leksykony, literatura młodzieżowa oraz podręczniki. Księgozbiór uzupełniany jest także o zbiory multimedialne takie jak: słowniki, encyklopedie oraz  lektury szkolne. Opiekunem biblioteki jest pani mgr Marzena Kluz.

Biblioteka szkolna bierze udział w pełnieniu podstawowych funkcji szkoły: dydaktycznej, wychowawczej oraz opiekuńczej. Poprzez organizację dodatkowych zajęć staje się ośrodkiem nie tylko promującym czytelnictwo, ale i kształtującym podstawowe techniki szkolne. W związku z tym w naszej bibliotece zostały zorganizowane lekcje mające na celu doskonalenie techniki czytania i pisania. Udział w nich jest dobrowolny dla wszystkich uczniów.

Wszystkich chętnych zapraszam do wzięcia udziału w tego rodzaju ćwiczeniach.

Bibliotekarz

Po co sięgnąć, co przeczytać?

Regulamin biblioteki

Regulamin czytelni

Regulamin Internetowego Centrum Informacji Multimedialne

Regulamin wypożyczania i udostępniania podręczników uczniom

Biblioteka - zobacz więcej zdjęć

Wzorowy czytelnik gimnazjum w Ryglicach

Z przyjemnością informujemy, że wzorowym czytelnikiem w r. szk. 2015/2016 została Wioletta Wadas z klasy IIIb.

Wioli, która jest już naszą absolwentką, życzymy wielu ciekawych lektur i powodzenia w nowej szkole.

wzorowy czytelnik

Wykaz czytelnictwa w roku szkolnym 2015/2016

Uczniowie wypożyczyli 1435 książek + 761 podręczników.
Łącznie 2196 egzemplarze.

Stan czytelnictwa całej klasy

Miejsce w szkole

Osoby, które najwięcej wypożyczyły w danej klasie

IA

Wadas Wioletta 68

Popołudnie z książką

spotkanie ksiazka

3 grudnia 2015r. w czytelni szkolnej odbyło się „Spotkanie z książką Doroty Terakowskiej". Jego tematem było przybliżenie biografii oraz twórczości pisarki. Na spotkanie przybyła zaproszona pani dyrektor - Anna Sikorska oraz panie polonistki: Krystyna Kłos i Magdalena Drożdż. Całe przedsięwzięcie przygotowane zostało przez uczniów klasy IIc należących do szkolnego Koła Przyjaciół Książki. Opiekę nad przygotowaniem sprawowała pani Marzena Kluz – nauczyciel bibliotekarz. Jego celem było ukazanie mądrości, jaka kryje się w utworach Doroty Terakowskiej, a także rozpowszechnianie nie tylko jej imienia, ale przede wszystkim całego dorobku. Można było również obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą życiorys tak mało znanej osoby. Kilka osób po krótce opowiedziało o wybranych pozycjach autorki, które bardzo je zaciekawiły. Uczestnicy koła, poznając obce im dotąd wytwory literatury, zrobili kolejny krok na drodze swojego rozwoju intelektualnego i poszerzyli granice własnej wyobraźni. Do rozmowy włączyli się również zaproszeni goście, którzy opowiedzieli nam co ich najbardziej urzekło w książkach pisarki.

Było to bardzo miłe spotkanie. Mogliśmy również porozmawiać z nauczycielami o tym , co czytali w dzieciństwie, jakie książki zapadły im w pamięć. Jesteśmy wdzięczni naszym pedagogom za przybycie a pani dyrektor za bardzo ciepłe słowa skierowane do nas.

/Damian Płaza kl.IIc/

Zobacz więcej zdjęć

Szkolny konkurs czytelniczy

czytelniczy

19 listopada w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy "Zostań Mistrzem Pięknego Czytania". Jego celem było propagowanie kultury czytelniczej, podniesienie poziomu czytelnictwa oraz wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu. W związku z tym, że Sejm ogłosił rok 2015 - Rokiem Jana Pawła II, młodzież czytała utwory tego Wielkiego Polaka. Dwunastu uczniów oceniało jury , w skład którego weszli: ks. Łukasz Ruchała, p. Krystyna Kłos - nauczyciel j. polskiego oraz p. Marzena Kluz - bibliotekarz. Szczególną uwagę zwracano na płynność czytania, uwzględnienie środków interpunkcyjnych, odpowiednią artykulację oraz wyrażanie emocji zawartych w tekście.

Ogłoszenie wyników nastąpiło po naradzie jury, które zdecydowało, że zwycięzcami konkursu zostają: Dominik Skotnicki z klasy IIIb - I miejsce, Natalia Zakrzewska z klasy IIc - II miejsce oraz Damian Płaza z klasy IIc - III miejsce.

Cieszymy się, że wśród gimnazjalistów mamy "Mistrzów pięknego czytania", którym gratulujemy talentu i zachęcamy do kolejnych konkursów.

Zobacz więcej zdjęć

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>