Partnerswo szkół


Francuscy korespondenci w Polsce: 12.02-19.09.2016


welcome


W piątkowe popołudnie powitaliśmy naszych gości z Francji. Kolejny już raz francuscy korespondenci odwiedzili Polskę i nasze gimnazjum. Podczas kilkudniowego pobytu, Francuzi zwiedzą Krynicę, Oświęcim i Kraków, będą uczestniczyć w zajęciach szkolnych, spotkaja się z panem burmistrzem i innymi przedstawicielami gminy.

Program pobytu grupy francuskiej

12.02 - przylot, zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce (planowany przyjazd do Ryglic godz. 16.00), obiad oraz rozkwaterowanie uczniów)
13.02 - całodzienna wycieczka do Krynicy
14.02 - dzień spędzony w domach korespondentów
15.02 - wyjazd uczniów francuskich do Oświęcimia
16.02 - zajęcia w szkole
17.02 - wyjazd do Tarnowa
18.02 - wycieczka do Krakowa
19.02 - spotkanie władzami Gminy, pożegnanie i wyjazd na lotnisko.

Powitanie - zobacz zdjęcia

Dużo więcej informacji na bieżąco aktualizowanych na Fb

 
Wyjazd do Francji w ramach wymiany międzyszkolnej -

25 maja-2 czerwca 2015


francja

 

 

W dniach od 25 maja do 2 czerwca 17 uczniów naszego gimnazjum uczestniczyło w wymianie międzyszkolnej w szkole College Notre Dame de Bury w Margency. Jest to kolejna już wymiana z uczniami ze szkoły francuskiej, z którą współpracujemy już 5 lat. W październiku 2014 roku gościliśmy w swoich domach uczniów francuskich a teraz przyszedł czas na rewizytę.

Po blisko 24-godzinnej podróży dotarliśmy na miejsce. Po uroczystym przywitaniu i obiedzie rozjechaliśmy się do domów swoich francuskich korespondentów, gdzie mieliśmy noclegi. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy szkołę, jej najbliższe otoczenie oraz pobliskie miejscowości. W południe zwiedzaliśmy ogrody Wersalu, a wieczorem podziwialiśmy panoramę Paryża ze wzgórza Montmarte.

Trzeci dzień pobytu spędziliśmy na wspólnych zajęciach w szkole. Mogliśmy zapoznać się z panującymi tam obowiązkami i prawami. Mogliśmy również porównać sposoby nauczania w Polsce i we Francji. Kolejny dzień spędziliśmy na zwiedzaniu eksponatów jednego z najpopularniejszych muzeów świata - paryskiego Luwru. Następnie podziwialiśmy Paryż ze statku podczas rejsu po Sekwanie. Podczas dalszego zwiedzania nie można było ominąć wieży Eiffla oraz Łuku Triumfalnego.

Piąty dzień pobytu – sobotę – rozpoczęliśmy od zajęć w szkole, natomiast popołudnie i wieczór spędziliśmy we francuskich domach. Mogliśmy zaobserwować zwyczaje tam panujące oraz skosztować kuchni francuskiej. Przedostatni dzień nasi uczniowie spędzili w parku rozrywki Asterix. Było to ukoronowanie udanego pobytu. Wszyscy mogli dać upust swoim emocjom na różnego rodzaju atrakcjach. Ostatniego dnia pożegnaliśmy się z naszymi francuskimi przyjaciółmi, z którymi spędziliśmy fantastyczny tydzień, którego nie zapomnimy na pewno nigdy. Znakiem tego że wyjazd można uznać za udany były łzy, które płynęły podczas pożegnania.

I tak 2 czerwca o godz. 6.00 wróciliśmy do Ryglic. Koszty przejazdu pokryli rodzice uczniów biorących udział w wymianie. Zakwaterowanie i wyżywienie zapewniała strona francuska. Na takich samych zasadach w październiku przebywali u nas uczniowie z Francji (koszty przejazdu pokrywa strona przyjeżdżająca a zakwaterowanie i wyżywienie zapewnia strona goszcząca). Dzięki lokalnym sponsorom koszty te można było w pewnym stopniu rodzicom zmniejszyć. Dziękujemy więc serdecznie firmom, które w jakikolwiek sposób wsparły nasz wyjazd. Są to:

 

• Burmistrz Ryglic pan Bernard Karasiewicz
• Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Anna" państwo Anna i Sławomir Siwek
• Właściciele stacji paliw „Petrolun" państwo Danuta i Lucjan Sikorscy
• Właściciel stacji kontroli pojazdów „Auto-Plus" pan Michał Bawiec
• Dyrektor Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Krakowie oddział w Ryglicach pani Monika Strugała
• Właściciele firmy „Rogala" państwo Ewelina Wójcik Rogala oraz Jerzy Rogala
• Rada Rodziców Publicznego Gimnazjum w Ryglicach

 

Dziękujemy również naszej dyrektor pani Annie Sikorskiej, która zezwoliła nam na tak długą nieobecność w szkole. Na pochwałę zasługują też uczniowie biorący udział w wymianie. Była to grupa zdyscyplinowana i dobrze zorganizowana. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku kolejna grupa naszych uczniów będzie miała możliwość takiego wyjazdu.

 

/mgr inż. Anna Pikusa/

 

Zobacz więcej zdjęć

podz 1podz 2

podz 3podz 4

podz 5podz 6

 

 

 

Comenius - podsumowanie projektu 

 Podsumowanie "Comenius - partnerskie projekty szkół"

 

 

Polacy we Francji - czerwiec 2013


DSC07347

 


Grupa naszych uczniów wyjechała do Francji 2 czerwca na 10 dniowa wymianę program naszej wizyty przedstawiała się następująco pierwszego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach zorganizowanych w szkole(historia, j. angielski, biologia) oraz popołudniu spotkaliśmy się ponownie z panią Frania, która kolejny raz nas zachwyciła swoimi wspomnieniami. Nie codziennie można spotkać osobę która przeżyła tak straszne chwile w swoim życiu, to spotkanie to prawdziwa lekcja historii i na pewno będziemy ja zawsze pamiętać. Po spotkani przedstawiciele naszej grupy brali udział w krótkim reportażu dla lokalnej telewizji francuskiej, a pozostała część grupy walczyła dzielnie w meczu Polska – Francja.

Kolejny dzień naszego maratonu to wyjazd do miasteczka Vincenta Van Gogha oraz do Paryża gdzie zwiedzaliśmy Laboratorium Marii Skłodowskiej – Curie, Panteon a także dzielnice Łacińską. Wielki zachwyt wzbudziła w nas Katedra Notere – Dam, która większość z nas kojarzy tylko z bajki.

Czwartek to kolejny dzień naszej wyprawy tym razem zwiedzaliśmy przepiękne ogrody Wersalu a wieczorem uczestniczyliśmy w spektaklu przygotowanym specjalnie dla nas przez młodzież francuska w języku angielski.

W piątek było błogie lenistwo na kamienistej plaży kanału La Manche w Dieppe. Ci którzy aktywnie chcieli spędzić czas rozegrali kolejny mecz Polska – Francja zakończony naszym zwycięstwem.

Sobota był dniem spędzonym w rodzinach francuskich. Każdy z nas ten dzień spędzał bardzo aktywnie a o godzinie 18,00 wszyscy uczestniczyliśmy we mszy świętej. Wieczorem nauczyciele francuscy przygotowali spotkanie dla naszych opiekunów.

Niedziela to dopiero było wielkie szaleństwo w Parku Asterix gdzie każdy znalazł cos dla siebie. Nie przeszkadzało nam że od czasu do czasu ochłodził nas deszcz.

Po weekendzie pełnym wrażeń czas był na naukę i tak kolejny dzień spędziliśmy w szkole. Ostatni dzień to kolejny podbój Paryża. Zobaczyliśmy Wieżę Eiffla, łuk Triumfalny, spacerowaliśmy Polami Elizejskim, Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jesusa oraz dzielnice Montmartre gdzie malarze tworzą przepiękne obrazy. Wieczorem braliśmy udział w dyskotece na której było krótkie podsumowanie naszej współpracy.

Zobacz więcej zdjęć
Wizyta Francuzów w Polsce:  27.02 - 5.03.2013

 


Bonjour - Witamy! - dzień pierwszy

Dzień drugi - Oświęcim

Dzień trzeci - Europejskie Walentynki

Dzień czwarty - Kraków i Bochnia

Pożegnanie

 


Polacy we Francji: 10-17.05.2012 

 


W dniach 10-17.05.2012 r. 32 uczniów biorących udział w projekcie "Comenius'' wyjechało do Francji, aby ponownie spotkać się ze swoimi korespondentami ze szkoły w Margency - miejscowości położonej niedaleko Paryża. Nieco ponad miesiąc wcześniej to uczniowie francuscy odwiedzili Polskę, która podobno bardzo im się spodobała. Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani, ponieważ dla większości to miała być pierwsza wizyta we Francji. Każdy z niecierpliwością czekał na moment spotkania ze swoim korespondentem, poznania jego rodziny, wspólnie spędzonych chwil oraz... spróbowania żabiego udka czy ślimaków. Jak się okazało, fakt, iż Francuzi jedzą te dania na co dzień, był zwykłym stereotypem, który od dawna przywykł do nich. Ale taki był cel naszej wymiany ? poznanie obcego kraju oraz łamanie stereotypów z nim związanych.

Już w Polsce dowiedzieliśmy się, że szkoła, do której uczęszczają nasi koledzy, jest ogromna, ale mimo to jej widok na żywo robił wrażenie. Ogromna stołówka, przepiękny park, na terenie którego stoi ogromny budynek szkolny oraz niezliczona ilość uczniów. Byliśmy zdziwieni, ponieważ nigdy dotąd nie mieliśmy okazji widzieć prywatnej szkoły i na pewno każdy wyobrażał ją sobie inaczej. W czasie długiej przerwy obiadowej, trwającej 1,5 godziny, uczniowie mogą odpocząć nad jeziorem, w świetlicy czy na boisku. Lekcje w tej szkole trwają zazwyczaj w godzinach 8-17, od poniedziałku do soboty.

Nasza podróż trwała 24 h. Wszyscy byliśmy zmęczeni, ale i pełni energii, ponieważ wiedzieliśmy, że taka podróż drugi raz może się nie powtórzyć. W autobusie było wesoło, a rozmowy trwały do późnych godzin nocnych. Wśród opiekunów znaleźli się: Pani Wicedyrektor - Urszula Bień, Pani Pedagog - Andżelika Krawczyk, Pani Krystyna Kłos oraz Pani Anna Sikorska.

Dzień pierwszy:

Na miejsce dojechaliśmy o 6.40. Ogarniało nas zmęczenie, choć to był dopiero początek długiego dnia. Mieliśmy okazję skorzystać z krótkiego prysznica, a następnie spotkaliśmy się z naszymi korespondentami i wspólnie zjedliśmy obiad. Po południu został rozegrany mecz pomiędzy uczniami z projektu ?Comenius'' , a klasami trzecimi z Bury. Niestety, długa podróż dała o sobie znać i nasi chłopcy przegrali. Wieczorem pojechaliśmy do domów naszych korespondentów, aby poznać ich rodziny, rozpakować się i odpocząć.

Dzień drugi:

Po niezbyt słonecznym piątku nastał upalny dzień, wręcz idealny, aby wyjechać nad morze. Miejscowość Etretat jest oddalona od Margency o ok. 200 km. Ku naszemu zdziwieniu, na plaży, zamiast gorącego piasku, były... kamienie. Morze zachwycało swoim blaskiem, a wysokie klify uczyniły to miejsce jeszcze piękniejszym. Niektórzy nie bali się zimnej wody, więc rozbierali się i biegli do wody. Na koniec wycieczki poszliśmy na długi spacer po klifach. Potem wróciliśmy do domów, aby podzielić się wrażeniami, zadzwonić do rodziców czy wyjść na wieczorny spacer.

Dzień trzeci:

W niedzielę pojechaliśmy na cały dzień do Parku Asterix. Czekało tam na nas wiele atrakcji, między innymi szybkie kolejki, które w okamgnieniu podnosiły poziom adrenaliny i ?ochrypiały" nasze gardła. Dla większości ten dzień był najlepszym dniem z całego pobytu we Francji.

Dzień czwarty:

W poniedziałek czekał na nas wyjazd do Paryża. Nie mogliśmy się doczekać, aby zobaczyć Wieżę Eiffla czy Łuk Triumfalny, czyli najbardziej znane zabytki stolicy Francji. Po krótkim odpoczynku na Polach Marsowych przez ponad godzinę oglądaliśmy Paryż ze statku płynącego po Sekwanie. Niestety nie udało nam się zobaczyć słynnej Katedry Notre Dame i Luwru, ale mimo to i tak możemy zaliczyć ten dzień do udanych.

Dzień piąty:

Tego dnia rano spotkaliśmy się w szkole. Część wyjechała do pobliskiej galerii handlowej, a pozostali poszli z uczniami francuskimi na lekcje. Przed południem wyjechaliśmy do Paryża. Pogoda przestała nam dopisywać - rozpadało się na dobre. Przeszliśmy ulicami miasta i zakupiliśmy pamiątki. Następnie ze wzgórza Montmartre oglądaliśmy panoramę miasta. Wieczorem odbyła się dyskoteka, w której uczestniczyli uczniowie z wymiany. Zabawa była świetna, niestety bardzo krótka. Świetną muzykę ?serwował" DJ. Ze smutkiem wracaliśmy do domu. To była ostatnia noc spędzona w domach naszych korespondentów.

Dzień szósty:

Rano spotkaliśmy się przed szkołą. Wszyscy z niecierpliwością czekali na spotkanie z panią Franią Eisenbach Haverland ? Żydówką, która mieszkała w Tarnowie i wiele wycierpiała w Polsce. Już w czasie pobytu Francuzów w naszym kraju została nam przybliżona jej historia. Ze łzami w oczach słuchaliśmy jej długiej i wzruszającej, a zarazem smutnej opowieści o utracie rodziny, pobycie w obozie Auschwitz ? Birkenau, próbach uwolnienia się oraz życiu po II wojnie światowej. Po spotkaniu zjedliśmy obiad, a potem nauczyciele francuscy oficjalnie pożegnali Polaków. Do godziny 16.00 mieliśmy czas wolny, podczas którego słuchaliśmy muzyki, rozmawialiśmy i wspominaliśmy pobyt we Francji, który powoli dobiegał końca. Po tej godzinie przyszła pora na rozstanie się z naszymi przyjaciółmi. Nie obyło się bez wielu łez, przytulania i smutku, aż w końcu nadeszła ta chwila, kiedy musieliśmy odjechać. Nasza wizyta we Francji zakończyła się śmieszną historią, kiedy jeden z Francuzów zostawił swój plecak w naszym autobusie i kiedy odjeżdżaliśmy, gonił nasz autobus. Wszyscy myśleliśmy, że chłopak chce się z nami pożegnać, dopiero 5 minut później otrzymaliśmy telefon z informacją, że w naszym autobusie prawdopodobnie znajduje się zguba.

Wizytę we Francji oceniamy jako bardzo udaną i z pewnością niezapomnianą. Harmonogram wyjazdu był napięty, jednak znaleźliśmy czas, aby poznać okolice i zainteresowania naszych korespondentów, ale też trochę zaszaleć i pójść na imprezę. Dość krótki sen czasem dawał się we znaki. Nie każdemu przypadły do gustu zwyczaje i jedzenie francuskie, ale stwierdziliśmy, że z czasem można do nich przywyknąć. Wiele rzeczy nam się spodobało w tym kraju, o czym świadczy niezliczona ilość zdjęć i filmów oraz wspomnień. Z pewnością na tej wymianie nasze znajomości się nie zakończą, a być może w przyszłości jeszcze się spotkamy.

Alicja Bieńkowska, III c

 


Wizyta Francuzów w Polsce 

W dobie globalizacji świat staje się bardzo mały; tysiące kilometrów przestają mieć znaczenie. Granice, które dzieliły nas od sąsiadów, stają się możliwe do przekroczenia. Dziś wystarczy chcieć, a Europa jest w zasięgu ręki. Dowodem na to jest wymiana polsko ?francuska, która została nawiązana między Publicznym Gimnazjum nr 1 w Ryglicach a College Notre Dame de Bury a Morgency niedaleko Paryża. Koordynatorami projektu byli: ze strony polskiej - Anna Pikusa, ze strony francuskiej ? Jean-Marc Naudi; wielką rolę w realizacji przedsięwzięcia spełniła Bogusława Frączek - nauczycielka pochodząca z Polski, a od wielu lat mieszkająca we Francji, która była tłumaczem i nauczycielem wspomagającym obie strony w zakresie porozumienia.

W dniach 23 marca ? 2 kwietnia 2012 roku gimnazjum w Ryglicach gościło uczniów i nauczycieli z Francji, przebywających w Polsce w ramach tej właśnie wymiany. Dzięki realizacji projektu ?Z Europy murów do Europy mostów" dofinansowanego z programu Comenius rygliczanie mogli poznać uczniów z okolic Paryża, pokazać im piękne zakątki Małopolski, przedstawić skrawek naszej kultury i historii.

Goście z Francji zwiedzili Kraków, Wadowice, Kopalnię Soli w Wieliczce, Tarnów i Gminę Ryglice. Ponieważ głównym założeniem projektu było rozwijanie wiedzy na temat Holokaustu i II wojny światowej, jednym z najważniejszych punktów wizyty był wyjazd do muzeum Auschwitz - Birkenau oraz na liczne cmentarze żydowskie i wojskowe. Tak bliski kontakt z miejscami pamięci narodowej wywarł wielkie wrażenie na uczniach i opiekunach francuskich, wielu z nich po wyjściu z muzeum w Oświęcimiu nie kryło wzruszenia.

Kolejnym ważnym założeniem projektu było doskonalenie sprawności językowych uczniów. Młodzież porozumiewała się głównie w języku angielskim, jednak starała się uczyć nawzajem również języka ojczystego. Wspólnie uczestniczyli w lekcjach, przygotowywali palmy wielkanocne oraz pisanki, baranki i ozdoby świąteczne. Wszyscy wzięli udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej, aktywnie włączając się w liturgię Mszy Świętej oraz konkurs na najpiękniejszą palmę. Czas wolny spędzali aktywnie, grając w piłkę, w bilard, spacerując po okolicy, a wieczorami spotykali się w polskich domach, zacieśniając znajomości i poznając typową polską gościnność, która zauroczyła gości.

Dziesięć wspólnie spędzonych dni zaowocowało przyjaźnią, a moment rozstania był pełen łez i wzruszeń. Teraz polscy uczestnicy projektu z niecierpliwością czekają na swój wyjazd do Francji, który będzie miał miejsce 10 maja 2012 roku.


 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

Dowiedz się więcej na temat naszego projektuProgram pobytu Francuzów w Ryglicach

w dniach 23.03.2012. do 02.04.2012

32 uczniów, 5 nauczycieli

Data

 

Program dnia

23.03.

piątek

Przyjazd Francuzów do Ryglic ok. 13.00 obiad w restauracji Nalpol, przejście do gimnazjum, powitanie gości, zaprezentowanie szkoły, podanie programu wymiany, rozejście się do domów uczniów.

24.03.

sobota

8.00. lekcje j.francuskiego dla uczniów polskich, uczniowie francuscy odbywają swoje lekcje ze swoimi nauczycielami

13.00. obiad w restauracji.

Wycieczka po Gminie Ryglice

25.03.

niedziela

Francuzi przebywają w domach naszych uczniów.

26.03.

poniedziałek

Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic.

27.03.

wtorek

Wycieczka do Tarnowa.

17.00. oficjalne spotkanie z władzami gminy Ryglice celu omówienia dalszej współpracy.

28.03.

środa

Lekcje w gimnazjum:

1. j.polski ? mgr K.Kłos

2. chemia ? mgr G.Kwiek

3. Zaj. artystyczne: prace plastyczne,

     palmy, pisanki, stroiki wielkanocne,

     baranki z masy solnej, ciasta ?

     K.Piatek, D.Kisiel, B.Wójtowicz-

     Machota, R.Lasota, B.Początko,

     A.Zabawa-Węc.

4. J. angielski ? mgr A.Sikorska

5. Wieczorem ? mecz towarzyski Polska-

   Francja ? mgr M.Skrobot, mgr P.Skruch,

   mgr A.Nowak.

29.03.

czwartek

Wycieczka po Cmentarzach I wojny światowej, architektura drewniana.

Uczniowie polscy przygotowują gazetkę folder podsumowujący pobyt Francuzów

w Polsce.

30.03.

piątek

Wycieczka do Krakowa, Wieliczki.

31.03.

sobota

Piesza wycieczka po Ryglicach.

01.04.

niedziela

Msza św. ? poświęcenie palmy wykonanej przez uczniów polskich i francuskich.

16.00 - pożegnanie ? podsumowanie

pobytu.

02.04.

poniedziałek

8.00. - zajęcia szkolne

12.00 ? wyjazd gości do Francji

 

 


Pobyt Polaków we Francji 

 


W dniach 25.04 - 01.05.2011r. szesnaścioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wymianie pomiędzy naszym gimnazjum a szkołą z Francji  Collage Notre Dame de Bury znajdującą się w miejscowości Margency.

Wyjazd dostarczył nam wielu wrażeń. Wspólnie z uczniami francuskimi uczestniczyliśmy w lekcjach j. angielskiego oraz biologii. Wyjechaliśmy także na plażę przy kanale La Manche, gdzie został rozegrany mecz w piłkę nożną Polska - Francja, który wygrali nasi uczniowie z wynikiem 2:1

Pojechaliśmy również zwiedzać Paryż. Na początku zatrzymaliśmy się przy Łuku Triumfalnym, a następnie przeszliśmy główną a zarazem najsłynniejszą ulicą w Paryżu - Champs-Élysées (Pola Elizejskie) Po posiłku przeszliśmy pod pałac królewski czyli Luwr. Kolejnym punktem naszej wycieczki był rejs statkiem po Sekwanie, kiedy to mogliśmy oglądać m.in. katedrę Notre Dame. Zobaczyliśmy też Plac Pigalle oraz znajdujące się tam Moulin Rouge (Czerwony Młyn), czyli tradycyjny kabaret.

Ostatnim dniem spędzonym w murach szkoły de Bury była sobota gdzie wspólnie tworzyliśmy gazetkę opisującą nasz pobyt we Francji.

Była to niezapomniana przygoda i wszyscy jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia, a także cieszymy się, że mogliśmy poznać kulturę i zwyczaje innego państwa.

Zobacz zdjęcia z pobytu we Francji

 


Projekt

 
Dwustronny Partnerski Projekt Szkół w programie Comenius

"Z Europy murów do Europy mostów"

COLLEGE NOTRE DAME DE BURY MARGENCY

&

PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 1 IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W RYGLICACH

Opis projektu:

Wymiana między naszymi placówkami ma na celu wzajemne poznanie się poprzez wspólną historię ?Z Europy murów..." i wspólną teraźniejszość ?...do Europy mostów". Chcemy by nasza młodzież zrozumiała teraźniejszość przez odkrycie historii XX wieku. Linie przewodnie naszej współpracy będą przeplatać tematy wspólnej historii począwszy od I wojny światowej poprzez II wojnę światową, upadek komunizmu kończąc na teraźniejszości. Lekcje na temat obozów koncentracyjnych i ich zwiedzanie będą momentem bogatym w emocje. Upadek bloku komunistycznego będzie przerabiany na przykładzie Polski. Temat naszej wymiany ?Z Europy murów do Europy mostów" będzie przewijał się bez przerwy poprzez wgłębianie się podczas współpracy i przyjaźń polsko ? francuską, która istniała dużo wcześniej przed wybuchem I wojny światowej i trwa do dziś. Wejście Polski do Unii Europejskiej widziane będzie jako logiczny ciąg historii.

Główne cele wymiany:

- wymiana która pozwoli odkryć życie codzienne i historię kraju partnerskiego

- wspólną pracę i lekcje na temat II wojny światowej na zakończenie zwiedzanie obozu Auschwitz i Brzezince

- wspólna praca i wymiana będzie również poruszać temat praw człowieka na przykładzie stanu wojennego i upadku komunizmu (zimna wojna)

Te dwa główne założenia wspólnej pracy będą poparte spotkaniami z osobami które przeżyły obóz koncentracyjny i z osobami internowanymi w czasie stanu wojennego korelacja przedmiotowa będzie dominująca. Niektóre tematy będą opracowywane równolegle w obu szkołach na takich przedmiotach jak historia, technologia, język angielski, język niemiecki (te przedmioty były już wdrążone do małej wymiany w roku szkolnym 2010/2011roku). Żeby ożywić wymianę i sprawić by była ona bardziej spontaniczna uczniowie będą korzystać z programu etwinning. Nasza wymiana pozwoli na lepsze poznanie i zrozumienie języka angielskiego i języka niemieckiego jak również zapoznanie się z językiem francuskim i językiem polskim. Na koniec chcemy przedstawić wyniki naszej współpracy w formie albumu, który będzie szeroko rozpowszechniany miedzy rodzinami uczniów biorących udział w projekcie a także miejscowej ludności.

 


Sonda

Jak oceniasz swoje wyniki w nauce w kończącym się roku szkolnym?
 

BIP

Reklama
Reklama

Statystyki

Odsłon : 280807

Losowy obraz

Banery

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama